Wypadek spowodowany przez pijanego kierowcę nie dziwi już nikogo. Co prawda, w Polsce obecnie notujemy spadek liczby kolizji wywołanych przez pijanych kierowców. Nie oznacza to jednak, że problem osób prowadzących pod wpływem alkoholu przestał istnieć. Aby zapobiec potencjalnym wypadkom spowodowanym jazdą po alkoholu, wprowadza się coraz surowsze sankcje. Jakie kary obowiązują pijanych kierowców? Jak postępować w przypadku spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Kiedy uznaje się, że wypadek został spowodowany przez pijanego kierowcę?
Wypadek został spowodowany przez pijanego kierowcę, gdy poziom stężenia substancji odurzającej we krwi sprawcy przekracza dozwoloną normę. Maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi w Polsce 0,2 promila.
Wyróżnia się dwa poziomy stężenia alkoholu we krwi:
- stan po spożyciu alkoholu – moment, w którym ilość tej substancji we krwi waha się w granicach od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza
- stan nietrzeźwości – występuje, gdy poziom alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.
Wypadek spowodowany przez pijanego kierowcę – konsekwencje prawne
W świetle prawa pijani kierowcy muszą liczyć się zarówno z konsekwencjami karnymi, jak i cywilnymi. Wielkość nałożonej kary zależy od wypadku i poziomu stężenia alkoholu we krwi sprawcy. Zgodnie z art. 87. Kodeksu wykroczeń, osoby prowadzące pojazdy mechaniczne w stanie po spożyciu alkoholu, podlegają karze maksymalnie 30-dniowego aresztu i grzywnie nie niższej niż 50 zł. Grozi im również zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat oraz 10 punktów karnych. Kierowcy prowadzący w stanie nietrzeźwości podlegają natomiast karze grzywny (wymierzanej w stawkach dziennych, uzależnionej od dochodu) oraz ograniczeniu lub pozbawieniu wolności do 2 lat. Sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów na czas od roku do 15 lat.
Osobom, które będąc pod wpływem alkoholu spowodowały wypadek, zwiększają się kary grożące. Incydenty bez ofiar śmiertelnych są karane pozbawieniem wolności do 4,5 roku, zakazem prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz grzywną w wysokości 5-60 tys. zł. Wypadki, na skutek których doszło do uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci, podlegają karze więzienia od 2 do 12 lat i dożywotniemu zakazowi prowadzenia pojazdów.
Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu skutkuje również brakiem świadczenia z tytułu polisy OC i AC dla sprawcy.
Co ma zrobić kierowca powodujący wypadek będąc pod wpływem alkoholu?
Jeśli będąc pod wpływem alkoholu spowodowałeś wypadek, pamiętaj, by postępować rozsądnie i racjonalnie. Nie należy uciekać z miejsca zdarzenia, ani kłócić się z funkcjonariuszami. Pod żadnym pozorem nie powinno się znieważać policjantów, gdyż działanie to może spowodować konsekwencje karne. Najlepiej jest stosować się do poleceń funkcjonariuszy z zastrzeżeniem o przysługującym prawie do obrony. Wyrażając zgodę na przeprowadzenie badań na obecność alkoholu w organizmie, sprawdź, które metoda będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.
Możliwe są 2 sposoby badania poziomu alkoholu we krwi:
- laboratoryjnie na podstawie badania z krwi – dokładniejsze, jednak wykonywane później
- alkomatem poprzez sprawdzenie wydychanego powietrza – wykonywane natychmiastowo, mniej precyzyjne.
Jeśli spowodowałeś wypadek pod wpływem alkoholu i chcesz uzyskać porady prawnej, kliknij tutaj.