System BLS, czyli bezpośrednia likwidacja szkody, funkcjonuje w Polsce w Polsce od 1 kwietnia 2015 roku. W dużym uproszczeniu polega on na tym, że poszkodowany natychmiastowo otrzymuje odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela, a nie od towarzystwa sprawcy. W systemie BLS uczestniczy większość znanych Towarzystw Ubezpieczeniowych dostępnych na rynku. Czym jest i na czym konkretnie polega bezpośrednia likwidacja szkody?
Czym jest BLS?
BLS to system umożliwiający przede wszystkim bezpośrednią likwidację szkody u swojego ubezpieczyciela. Program ten usprawnia działanie Towarzystw Ubezpieczeniowych i pozwala na szybką wypłatę odszkodowania za doznane straty materialne. Do korzystania z systemu bezpośredniej likwidacji szkody niezbędne jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC. Aby móc dochodzić swoich roszczeń przy pomocy BLS należy dostarczyć swojemu ubezpieczycielowi niezbędne dokumenty. Program bezpośredniej likwidacji szkody oparty jest na umowie między ubezpieczycielami. Zgodnie z nią TU zgadzają się na rozliczenie szkód między sobą.
Kiedy można korzystać z bezpośredniej likwidacji szkody?
Z bezpośredniej likwidacji szkody można skorzystać jedynie w sytuacji, gdy:
- znany jest sprawca szkody
- kolizja miała miejsce na terytorium Polski
- wartość powstałej szkody nie przekroczyła 30 000 zł
- w zdarzeniu brały udział wyłącznie dwa pojazdy, które były zarejestrowane w Polsce i posiadały ważne ubezpieczenie OC
- ubezpieczyciele poszkodowanego i sprawcy należą programu BLS
- winę za kolizję określono bez udziału sądu
- w wyniku wypadku nie było osób rannych i powstała jedynie szkoda materialna.
Jakie korzyści gwarantuje bezpośrednia likwidacja szkody?
Bezpośrednia likwidacja szkody przede wszystkim znacznie upraszcza proces dochodzenia odszkodowania i skraca formalności związane z wypłatą zadośćuczynienia. BLS zapewnia bezpośredni kontakt jedynie ze swoim ubezpieczycielem, dzięki czemu poszkodowany nie musi dochodzić swoich roszczeń u pełnomocnika sprawcy.
Ponadto korzystający z BLS mogą liczyć także na korzyści w postaci:
- pokrycia kosztów holowania i parkowania na parkingu strzeżonym
- dodatkowych badań technicznych
- wynajęcia pojazdu zastępczego
- pełnego wsparcia w likwidacji szkody z OC sprawcy
- szybkiej i wygodnej formy uzyskania odszkodowania.
Którzy ubezpieczyciele uczestniczą w systemie BLS – 2021 rok?
W 2021 r. w systemie BLS uczestniczą takie Towarzystwa Ubezpieczeniowe jak:
- Aviva
- Compensa
- Concordia
- ERGO Hestia
- HDI
- Interrisk
- Link4
- MTU
- PZU
- UNIQUA/ AXA
- Warta
- Wiener
- You Can Drive.
Warto zaznaczyć, że klienci PZU oraz Warty mogą skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody również w przypadku, gdy ubezpieczyciel sprawcy nie należy do tego systemu. Zależność ta nie działa jednak w przypadku, gdy sprawca szkody wykupił ubezpieczenie za granicą (PZU) bądź jego pojazd nie jest zarejestrowany za granicą (Warta).
Bezpośrednia likwidacja szkody za granicą
System BLS dostępny jest zarówno w Polsce, jak w wielu innych krajach. Bezpośrednia likwidacja szkody obowiązuje m.in. w Austrii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Belgii, Portugalii, Rosji, Kanadzie oraz we Włoszech. Jednym z pierwszych krajów europejskich korzystających z BLS była Francja, która w 1968 roku wdrożyła system bezpośredniej likwidacji szkody. Powodami wprowadzenia programu były przede wszystkim rozwój infrastruktury drogowej, narastająca liczba samochodów na drogach oraz (wynikający z nich) dynamiczny wzrost ilości kolizji.
Zobacz również: Wypadek spowodowany przez pijanego kierowcę