OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to forma zabezpieczenia finansowego kierowcy przed potencjalnym wyrządzeniem szkody. Polisa ta jest przypisywana bezpośrednio do samochodu, nie kierowcy, dlatego mogą z niego korzystać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego.
Mimo że OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych, wciąż narasta wokół niego wiele niejasności. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej samochodów.
Co obejmuje polisa OC?
Ubezpieczenie OC obejmuje przede wszystkim szkody powstałe w związku z ruchem pojazdu w wyniku m.in. kolizji, wypadku bądź potrącenia. Polisa zapewnia ochronę sprawcy i poszkodowanemu. Pokrywa koszt zarówno krzywd osobowych, jak i materialnych. W ramach oferty towarzystwo ubezpieczeniowe gwarantuje odszkodowanie, likwidację wyrządzonych szkód oraz pokrycie kosztów leczenia, lekarstw i rehabilitacji poszkodowanego. Dodatkowo ubezpieczyciel może przyznać auto zastępcze, holowanie w razie kolizji oraz dodatkowe badania techniczne.
Co konkretnie uznaje się za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdu?
Za krzywdy powstałe w związku z ruchem pojazdu uznaje się przede wszystkim szkody osobowe i majątkowe, do których doszło na skutek kolizji, wypadku bądź potrącenia. Ponadto ubezpieczenie OC pokrywa również straty zaistniałe w wyniku wsiadania i wysiadania z auta, podczas zatrzymania i postoju oraz w trakcie bezpośredniego załadowywania lub rozładowywania pojazdu.
Warto pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawsze mają obowiązek pokrywania wyrządzonych szkód. Dzieje się tak m.in. w sytuacji, gdy wypadek został spowodowany przez pijanego kierowcę. W takich przypadkach następuje tzw. regres ubezpieczeniowy. Ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie, jednak następnie kwotę tę dla TU zwraca sprawca.
Jeśli potrzebujesz pomocy w związku z dochodzeniem odszkodowania z tytułu wyniku wypadku drogowego, sprawdź tutaj.
Czy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe?
Tak, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdej osoby posiadającej samochód. W momencie rejestrowania pojazdu mechanicznego, na właściciela nakłada się obowiązek posiadania aktualnego OC. Ochronę należy utrzymywać nieprzerwanie, aż do momentu wyrejestrowania auta lub jego kasacji. Brak polisy bądź przerwy w jej ciągłości skutkują sankcją pieniężną. Każdy nowy nabywca pojazdu może korzystać z OC wykupionego przez poprzedniego właściciela do końca trwania umowy. W takim przypadku polisa zbywcy nie zostanie przedłużona na kolejny rok.
Czy w takim razie można zrezygnować z polisy?
Nie, z OC nie można zrezygnować, gdyż trzeba zachować ciągłość ubezpieczenia samochodu. Zasada ta obowiązuje również w przypadku, gdy nie korzystasz z pojazdu. Przy sprzedaży auta, obecną polisę powinno się przekazać nowemu właścicielowi. W przeciągu 14 dni od dokonania transakcji, należy powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o zmianie. Jeśli nie jesteś zadowolony z obecnej oferty OC, możesz z niej zrezygnować na rzecz innego ubezpieczyciela.
Ile kosztuje OC samochodu?
Cena ubezpieczenia OC samochodu zależna jest od wielu czynników. Należą do nich np. wiek kierowcy, miejsce zamieszkania, stan cywilny oraz posiadany samochód. Statystycznie, najwyższą cenę muszą zapłacić młode, samotne osoby z Wrocławia, posiadające krótszy staż jako kierowca. Najniższą zaś – 40 i 50-letni małżonkowie z Opola, którzy samochodem poruszają się od wielu lat. W 2020 roku średnia (na całą Polskę) cena OC wyniosła 672 zł. Szukając właściwą dla siebie polisę najlepiej samodzielnie sprawdzić dostępne opcje.
Zobacz również: Wypadek spowodowany przez pijanego kierowcę