Skip to content
Menu
tbt
  • Strona główna
tbt
leki antydepresyjne a prowadzenie samochodu

Leki antydepresyjne a prowadzenie pojazdu mechanicznego

Napisano dnia 26 lipca 202126 lipca 2021

Obecnie uważa się, że leki antydepresyjne są najczęściej wypisywanymi przez psychiatrów farmaceutykami. Szacuje się, że aż 350 mln ludzi na świecie zmaga z depresją. W Polsce problem ten może dotykać nawet 1/10 społeczeństwa. Leki psychotropowe mogą wpłynąć negatywnie na sprawność psychomotoryczną człowieka, jego koncentrację oraz refleks. W efekcie przyczyniają się one do pogorszenia zdolności prowadzenia pojazdów.

Czym są leki antydepresyjne?

Leki antydepresyjne to preparaty mające na celu pomoc w walce z depresją, stanami lękowymi oraz bezsennością. Najczęściej zawierają one substancje czynne z grupy SSRI, czyli tzw. selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, znanej powszechnie jako hormon szczęścia. Leki te powstrzymują nadmierną absorbcję serotoniny przez neutrony w centrum układzie nerwowym, w wyniku czego zwiększa się jej stężenie w mózgu. Efektem tych czynności jest działanie przeciwdepresyjne.  

Najczęściej stosowanymi w lekach antydepresyjnych substancjami są duloksetyna, sertralina oraz paroksetyna. Rzadziej wykorzystywanym, lecz wciąż spotykanym materiałem farmaceutyków przeciwdepresyjnych jest również fluoksetyna. Do walki z bezsennością używa się benzodiazepin takich jak diazepam, alprazolam, oksazepam, lorazepam oraz temazepam. W celu wzmocnienia efektu terapii, leki z obu grup często są przepisywane jednocześnie.

leki antydepresyjne a prowadzenie samochodu

Jak leki przeciwdepresyjne wpływają na percepcję?

Działanie przeciwdepresyjne leków z grupy SSRI zazwyczaj uwidocznia się dopiero po kilku tygodniach systematycznego stosowania. Na początkowym etapie leczenia farmaceutyki mogą wywoływać działania uboczne w postaci zawrotów głowy, apatii oraz zaburzeń snu – zarówno senności, jak i bezsenności. Wymienione reakcje organizmu mogą prowadzić do upośledzenia zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych. Pacjenci przyjmujący antydepresanty mogą mieć problemy z analizą sytuacji na drodze, spowolnienie reakcji oraz zaburzenia uwagi i koncentracji.

leki antydepresyjne a prowadzenie samochodu

Czy można kierować pojazdem przyjmując leki antydepresyjne?

Jak już wspomnieliśmy, leki przeciwdepresyjne mogą upośledzać sprawność psychomotoryczną człowieka. Wszystko zależy od indywidualnej tolerancji na dany preparat oraz sposobu dawkowania. Z tego powodu zarówno prowadzenie pojazdów mechanicznych, jak i obsługa innych maszyn nie są wskazane. Zaleceń tych należy pilnować szczególnie na początku terapii antydepresyjnej, gdy pacjent nie jest jeszcze świadomy tego, jak jego organizm zareaguje na przyjmowane substancje. Z czasem, gdy lekarz nadzorujący leczenie pozwoli choremu kierować pojazdami, będzie mógł powrócić do samodzielnej jazdy samochodem.

Pamiętajmy, że w trakcie przyjmowania leków antydepresyjnych nie jest wskazane spożywanie alkoholu. Połączenie tych dwóch substancji może nasilać niepożądane skutki leku przeciwdepresyjnego.

leki antydepresyjne a prowadzenie samochodu

Zespół odstawienia po lekach przeciwdepresyjnych

Prowadząc samochód należy również uważać na tzw. zespół odstawienia po lekach przeciwdepresyjnych. Jest to zespół objawów występujących w wyniku przerwania stosowania, zmniejszenia dawki bądź całkowitego odstawienia leków antydepresyjnych. Skutkami dyskontynuacji są m.in. bezsenność, zaburzenia czucia i równowagi, niepokój, nudności oraz objawy grypopodobne. Symptomy te mogą realnie utrudniać samodzielną jazdę samochodem oraz innymi pojazdami mechanicznymi.

Jeśli spowodowałeś wypadek pod wpływem leków antydepresyjnych i szukasz pomocy prawnej, sprawdź tutaj.

Zobacz również: Wypadki pod wpływem alkoholu w Polsce – dane statystyczne

O witrynie

W tbt poruszamy tematy związane z szeroko rozumianą motoryzacją i prawem drogowym. Znajdziecie tu artykuły na temat m.in. wypadków i kolizji drogowych, odszkodowań, jazdy pod wpływem alkoholu oraz bezpieczeństwa na drodze. Serdecznie zapraszamy!

Ostatnie wpisy

  • Leki antydepresyjne a prowadzenie pojazdu mechanicznego
  • BLS – bezpośrednia likwidacja szkody u ubezpieczyciela
  • Wypadki pod wpływem alkoholu w Polsce – dane statystyczne
  • OC samochodu – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
  • Wypadek spowodowany przez pijanego kierowcę

Najnowsze komentarze

    ©2025 tbt | Powered by SuperbThemes & WordPress
    Go to mobile version
    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda