Skip to content
Menu
tbt
  • Strona główna
tbt
Wypadki pod wpływem alkoholu

Wypadki pod wpływem alkoholu w Polsce – dane statystyczne

Napisano dnia 14 lipca 202114 lipca 2021

Mimo że wypadki pod wpływem alkoholu charakteryzują się w Polsce tendencją spadkową, jazda po pijaku wciąż stanowi poważny problem. By móc zachować szczególną ostrożność na drodze, warto znać aktualne statystyki. W oparciu o udostępnione przez policję dane, przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji dotyczących kolizji spowodowanych pod wpływem środków odurzających, mających miejsce w ubiegłych latach w Polsce.

Wypadki pod wpływem alkoholu w Polsce – 2020/2021

Polska od wielu lat cieszy się spadkową tendencją w kwestii liczby wypadków spowodowanych pod wpływem alkoholu. Warto zaznaczyć, że liczby te nie oznaczają jednak, że spadła ilość pijanych kierowców. W 2020 roku odnotowano 2540 przypadki tego typu kolizji, czyli 2 razy mniej niż w roku 2011 (4972). Wypadki te stanowią 10,8% ogółu wypadków. W ich wyniku zmarło 327 osób (13,1% ogółu), a obrażenia poniosły 2 723 osoby (10,3%). Liczba incydentów zmniejszyła się o 177 przypadki w porównaniu do roku 2019.

POLICYJNA MAPA WYPADKÓW DROGOWYCH ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM – WAKACJE 2021
Wczoraj doszło do kolejnych wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Od początku wakacji to już 135. Apelujemy o rozwagę i odpowiedzialność na drodze!#BezpieczenstwoNaDrodze pic.twitter.com/xAhz0ClASJ

— Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja) July 14, 2021

Jakie osoby najczęściej powodują wypadki pod wpływem alkoholu?

Wbrew pozorom najczęściej wypadki pod wpływem alkoholu powodują nie osoby bardzo młode, lecz doświadczeni kierowcy mieszczący się w przedziale wieku 25-39 lat. Według policyjnych danych aż 42,8% pijanych sprawców kolizji zalicza się właśnie do tej grupy wiekowej. Zaraz po nich najwięcej wypadków zdarza się osobom w wieku 40-59 lat (26,5%). Młodzi kierowcy (15-24 lata) odpowiadają jedynie za 1/5 ilości wszystkich kolizji spowodowanych pod wpływem środków odurzających. Najmniej zdarzeń drogowych powoduje grupa 60+, która przyczynia się zaledwie do 9,5% incydentów.

Kiedy zazwyczaj dochodzi do kolizji?

Policyjne dane zdają się potwierdzać przypuszczenia wszystkich, że do wypadków spowodowanych pod wpływem alkoholu najczęściej dochodzi w weekendy w godzinach 16:00 – 22:00. Statystycznie częściej zdarzają się one w soboty (20,3%) niż w niedziele (19,5%). Najbardziej narażonymi na kolizje miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień. Wypadki spowodowane są zazwyczaj obniżeniem percepcji, późną godziną, sytuacją na drodze oraz niedostosowaną do warunków jazdy, zbyt wysoką prędkością pojazdu. Ponadto niebezpieczeństwami na drodze w tym czasie są również nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowego wyprzedzania i niezachowania bezpiecznej odległości między pojazdami.

Które województwo jest narażone na wypadki pod wpływem alkoholu?

Zgodnie ze statystykami, najbardziej narażonym na wypadki pod wpływem alkoholu obszarem w Polsce jest województwo łódzkie. Następne są województwa mazowieckie, małopolskie oraz śląskie. Dane te zostały sporządzone na podstawie największej ilości kolizji i nie uwzględniają liczby mieszkańców poszczególnych rejonów. Z tego powodu eksperci portalu Ubea.pl obliczyli, które województwo jest najniebezpieczniejsze. Ich obliczenia potwierdziły informacje na temat województwa łódzkiego, w którym średnio dochodzi do 7,44 wypadków na 100 000 osób w wieku minimum 20 lat. Zaraz po nim są kolejno województwa świętokrzyskie (13,02), warmińsko-mazurskie (11,82) i małopolskie (10,07). Najbezpieczniejszymi obszarami w Polsce są za to województwa kujawsko-pomorskie (5,01) i podkarpackie (6,31).

#MazowieckaGrupaSpeed dyscyplinuje kierowców mających #przepis.y ruchu drogowego za nic. #KIEROWCO #PAMIĘTAJ, prędkość to główna przyczyna zdarzeń drogowych. Nie daj ponieść się brawurze na drodze. pic.twitter.com/O4Ahlq60vK

— Mazowiecka Drogówka (@WRDMazowsze) July 14, 2021

Statystyki a rzeczywistość

Należy jednak pamiętać, że rzeczywistość wypada znacznie gorzej na tle statystyk. Policja alarmuje, że po alkoholu może jeździć nawet 10 razy więcej Polaków niż wskazują na to dane. Jak zauważają funkcjonariusze największym problemem kierowców nie jest (jak mogłoby się wydawać) prowadzenie pojazdów po pijaku, tylko jazda samochodem na drugi dzień po spożyciu. Zmotoryzowani kierowcy „na kacu” stanowią aż 90% zatrzymanych będących pod wpływem alkoholu.  

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie jazdy pod wpływem alkoholu, sprawdź tutaj.

Zobacz również: Wypadek spowodowany przez pijanego kierowcę

O witrynie

W tbt poruszamy tematy związane z szeroko rozumianą motoryzacją i prawem drogowym. Znajdziecie tu artykuły na temat m.in. wypadków i kolizji drogowych, odszkodowań, jazdy pod wpływem alkoholu oraz bezpieczeństwa na drodze. Serdecznie zapraszamy!

Ostatnie wpisy

  • Leki antydepresyjne a prowadzenie pojazdu mechanicznego
  • BLS – bezpośrednia likwidacja szkody u ubezpieczyciela
  • Wypadki pod wpływem alkoholu w Polsce – dane statystyczne
  • OC samochodu – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
  • Wypadek spowodowany przez pijanego kierowcę

Najnowsze komentarze

    ©2025 tbt | Powered by SuperbThemes & WordPress
    Go to mobile version
    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda