Zioła i zdrowie

Ziołolecznictwo znane jest pod fachową nazwą fitoterapia. I wraz z szerzącą się modą na zdrowy tryb życia zyskuje coraz więcej zwolenników. Przewagą leczenia chorób za pomocą ziół nad leczeniem konwencjonalnym jest brak toksycznych składników, łagodne działanie, a także brak skutków ubocznych – chemiczne substancje podawane przez lekarzy leczą co prawda jedną dolegliwość, lecz jednocześnie potrafią spowodować inne problemy zdrowotne. Jednak ci, którzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat procesu leczenia ziołami zazwyczaj szybko się zniechęcają i odstawiają preparaty roślinne, zastępując je zwykłymi aptecznymi lekami dającymi szybkie rezultaty, aczkolwiek na dłuższą metę powodującymi mniejsze lub większe spustoszenie w organizmie.

Prawda jest taka, że stosując ziołolecznictwo należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż ziołowa terapia nie działa natychmiast po jej rozpoczęciu. Stosowanie ziół, ze względu na ich naturalny tok leczniczy, daje efekty dopiero po jakimś czasie. Oczywiście, gdy ktoś boryka się już z jakąś chorobą, nie zawsze może pozwolić sobie na czekanie na to, aż leki roślinne zaczną działać, dlatego w wielu przypadkach trzeba poddać się konwencjonalnemu leczeniu. W lepszym położeniu są ci, którzy stosują zioła, jako środki zapobiegawcze, czyli wtedy, kiedy ich stan zdrowotny nie jest jeszcze na tyle poważny, że nie podjęcie natychmiastowej farmakoterapii może spowodować pogorszenie się ich samopoczucia.

Ziołami i ich właściwościami leczniczymi należy zainteresować się już teraz, zanim naprawdę poczujemy się chorzy… Profilaktyka to najlepszy sposób na zdrowe i długie życie, a zioła są w tym niezastąpione. Najlepiej udać się do specjalisty biegłego w fitoterapii, który najlepiej dopasuje odpowiednia kurację ziołową do potrzeb organizmu danej osoby. Trzeba wiedzieć bowiem, że zioła stosowane w nieodpowiednich dawkach albo skojarzone z niektórymi lekami potrafią wywołać groźne dla zdrowia skutki uboczne.

Be the first to comment on "Zioła i zdrowie"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*